Strona główna ::
 
Strona główna
Diagnostyka
Katalog szkodników
Katalog niedoborów
Katalog chorób
Przechowywanie
Zespół redakcyjny


Brunatna plamistość liści pomidora

Patogen
Cladosporium fulvum

Objawy
Na górnej stronie liści powstają nieduże (średnicy 5-10 mm ), żółtawe, stopniowo brunatniejące i powiększające się plamy, o dość łagodnej granicy między chorą a zdrową tkanką. Na dolnej stronie liści w miejscach plam obficie tworzy się szary, brunatny lub fioletowy nalot grzyba (trzonki konidialne z zarodnikami).


Brunatna plamistość liści - objawy na dolnej stronie liścia

Zamieranie blaszek liściowych rozpoczyna się na dolnych liściach, które porażane są najwcześniej. Grzyb nie poraża łodyg, ogonków liściowych i owoców.

Ważne informacje
Dojrzałe zarodniki w kropli wody i przy wilgotności względnej powietrza powyżej 85% kiełkują w temperaturze od 5 do około 30°C. Kiełkowanie zarodników trwa 3-4 godziny. W temperaturze 32°C i przy silnym promieniowaniu słonecznym grzyb przestaje się rozwijać. Podstawowe znaczenie dla wystąpienia infekcji ma poziom wilgotności powietrza w połączeniu z temperaturą. W temperaturze 15°C do zakażenia dochodzi tylko przy wilgotności powietrza przekraczającej 90%, a w 20°C wystarcza względna wilgotność powietrza wynosząca około 75%. Przy wilgotności 60-65% nie dochodzi już do infekcji. C. fulvum stanowi największe zagrożenie przy wilgotności powietrza powyżej 85% i przy długim zwilżeniu liści, a także gdy podczas znacznego spadku temperatury nocą nie są podejmowane działania ograniczające zwiększanie się wilgotności powietrza w pomieszczeniu uprawowym. Po wniknięciu grzyba do liścia, poziom wilgotności powietrza nie ma już wpływu na jego dalszy rozwój. W optymalnych warunkach symptomy choroby pojawiają się po 10 dniach od infekcji. Grzyb może przetrwać do następnej uprawy pomidorów w formie zarodników konidialnych lub fragmentów grzybni w resztkach liści, na elementach konstrukcyjnych szklarni lub na powierzchni ziemi. W suchym środowisku zarodniki zachowują żywotność przez 9-10 miesięcy.

Profilaktyka i zwalczanie
Do uprawy należy wybierać odmiany odporne, oznaczone symbolem C5. Należy się liczyć z możliwością przełamania odporności, gdyż grzyb C. fulvum łatwo tworzy nowe rasy fizjologiczne. Intensywne wietrzenie tuneli foliowych i utrzymywanie wilgotności względnej powietrza poniżej 75%, unikanie nadmiernego zagęszczenia roślin oraz możliwie wczesne usuwanie dolnych liści radykalnie zmniejszają zagrożenie wystąpienia choroby. Po zauważeniu pierwszych objawów należy przystąpić do opryskiwania roślin co 7-10 dni fungicydami zawierającymi chlorotalonil lub tiofanat metylowy. Na około trzy tygodnie przed zakończeniem uprawy można przerwać wykonywanie opryskiwań.